RELACJE

MŁODZI KŁOBUCCZANIE GŁOSUJĄ!
MŁODZI KŁOBUCCZANIE GŁOSUJĄ!


19 października 2015 społeczność uczniowska Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku miała szansę w praktyce poznać zasady i znaczenie wyborów parlamentarnych.


19 października 2015 społeczność uczniowska Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku miała szansę w praktyce poznać zasady i znaczenie wyborów parlamentarnych.

Opis

W dniu symulacji szkolnych wyborów już od rana troje uczniów wchodzących w skład naszej  szkolnej grupy projektowej: Maja Jeż, Bartosz Jaszczyk i Kacper Ciepliński pod opieką nauczycielek przystąpiło do działania. Ponieważ w tym dniu część gimnazjalistów (wśród nich dwie uczennice zaangażowane w realizację projektu) pojechała na spektakl teatralny do Chorzowa, pozostało mieć nadzieję, że po powrocie uczniowie przyjdą oddać głos na wybrany komitet...
Sprawnie rozstawiono wcześniej przygotowane elementy lokalu wyborczego, w widocznym miejscu  umieszczono flagi, tablicę z informacjami na temat sposobu przeprowadzania i znaczenia wyborów parlamentarnych, z którymi można było zapoznać się w tygodniu poprzedzającymi wybory. Jeszcze tylko informacje z propozycjami programowymi poszczególnych komitetów wyborczych dla niezdecydowanych, zabezpieczenie urny, podział list z uprawnionymi do głosowania i kart do głosowania między członków komisji i można było zaczynać.
                Uczniowie mogli oddać głos do zakończenia zajęć lekcyjnych. W tym samym dniu komisja w składzie: Maja Jeż, Bartosz Jaszczyk i Kacper Ciepliński, Hanna Orłowska pod opieką p. Aleksandry Pyzik otworzyła urnę i podliczyła głosy oddane na poszczególne komitety. Następnie sporządzono protokół wyników wyborów.
Na 316 osób uprawnionych do głosowania, zagłosowało 193.  Frekwencja wyniosła 61%. Najwięcej głosów otrzymał Komitet Wyborczy KORWiN.
   Szczególne brawa należą się uczniom z klasy IId – wszyscy uprawnieni wywiązali się z obywatelskiego obowiązku. Miejmy nadzieję, że dobre nawyki i pierwsza aktywność obywatelska zaowocują w przyszłości.

 

Galeria zdjęć

Informacja zwrotna

Mimo przeciwności w postaci wycieczki udało Wam się osiągnąć wysoką frekwencję, gratulujemy! Po Waszej relacji widać także, że byliście dobrze przygotowani do akcji. Wasz lokal wyglądał bardzo estetycznie. 

Komentarze